Jdi na obsah Jdi na menu
 


11. září 2001

09.09.2007

 

Robert Matthews, Američan z Norfolku ve Virginii vypráví v rozhlasovém vysílání o tom, co se 11. září 2001 v jeho životě přihodilo.

 

Několik týdnů před osudným datem 11. září 2001 se dozvěděl od své manželky, že čeká dítě. Před porodem chtěla ještě navštívit svou sestru v Kalifornii a strávit u ní několik dní. Letenku měla vystavenu na 11. září. Cestou na letiště se Robert modlil za ochranu své ženy během letu. V okamžiku, kdy Robert řekl amen, ozvala se velká rána. Auto dostalo smyk a zůstalo stát uprostřed vozovky. Rychle vyměnil prasklou pneumatiku, ale na letiště dorazili už příliš pozdě. Letadlo odletělo. Velmi zklamaní se vydali manželé zpět na cestu domů.

 

Najednou začal vyzvánět mobil. Robertův otec, penzionovaný hasič v New Yorku, byl na telefonu. Ptal se na číslo letu, který si Robertova žena zamluvila. Robert mu vyprávěl, že let do Kalifornie zmeškala, protože měli cestou na letiště nehodu. Otec se na pár okamžiků odmlčel. Pak řekl, že letadlo, které mělo dopravit Robertovu manželku do Kalifornie, právě narazilo velkou rychlostí do jižní věže World Trade Centers. Robert nevěděl, co na to má říct.

 

Otec se okamžitě rozhodl odjet na „Ground Zero“, aby společně s ostatními záchranáři pomohl zachraňovat lidské životy. Robert si začal dělat starosti: „Nebude to příliš nebezpečné pro jeho starého tátu?“ Hlavně také proto, protože otec na rozdíl od Roberta a jeho ženy striktně odmítal víru v Ježíše. Kde stráví on věčnost?

 

Otec se však nenechal od svého záměru odradit, jen podotknul : „Dej pozor na má vnoučata.“

 

Skutečně, otec zahynul při záchranářských pracích. Robert, který ještě krátce předtím chválil Boha za ochranu své manželky, prožíval nyní hluboký smutek. Choval zášť proti Bohu, svému otci i proti sobě samému. Jeho synek nepozná už nikdy svého dědečka. Otec zemřel bez Ježíše a jemu nedal příležitost, aby se s ním rozloučil. Tento stav neměl mít dlouhého trvání.

 

Jednoho večera seděl Robert se svou ženou a synem, který se mezitím narodil, doma. Najednou někdo zaklepal na dveře. Robert neměl nejmenší tušení, kdo by to mohl být. Přede dveřmi stáli manželé s malým dítětem. Ten muž se Roberta zeptal: „Jmenoval se váš otec Jake Matthews?“ Robert přisvědčil. Nato mu podal neznámý muž ruku a řekl: „Neměl jsem nikdy příležitost poznat vašeho otce, ale je pro mne ctí, setkat se s jeho synem.“ Vyprávěl Robertovi, že jeho žena byla těhotná a pracovala ve World Trade Center. Toho dne, kdy došlo k atentátu, byla uvězněna v troskách budovy. A byl to právě Robertův otec, kdo ji našel a vyprostil. Robert měl slzy v očích, když slyšel, že jeho otec dal život za záchranu lidí. Mladý muž pokračoval: „Ale je tady ještě něco, co byste měl vědět.“ Dál už vypravovala jeho žena. Líčila svůj rozhovor s Robertovým otcem o víře v době, kdy byla vysvobozena ze sutin. Došlo ke společné modlitbě a Robertův otec vydal svůj život Ježíši. Když uslyšel Robert tuto radostnou zprávu, nemohl více zadržet slzy.

 

Robert se těší na ten den, kdy se setká se svým otcem u Pána Ježíše. Také tato rodina, která na jejich dveře zaklepala, mu jednoho dne osobně poděkuje. Svému malému synovi, který přišel krátce po 11. září na svět dali jménu Jakob Matthew, aby tak uctili památku otce, který dal svůj život za záchranu matky a jejího dítěte.

 

Později řekl Robert: „Tato událost mi ukázala dvě věci. Vedle této hrozné události z 11. září si připomínáme ještě něco jiného. Jednak stal se zázrak, který jsme si nezasloužili. A to druhé je nejdůležitější: Bůh má vždy všechno pod svou kontrolou!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář